Wspomnienie Dnia Papieskiego w Katedrze Polowej WP

Uczestniczyłem w pierwszym po śmierci Jana Pawła II Dniu Papieskim w Katedrze Polowej WP.

Dzień Papieża Jana Pawła II – polskie swięto ustanowione 27 lipca 2005 roku przez Sejm RP i  obchodzone co roku 16 października, w hołdzie papieżowi z Polski Janowi Pawłowi II. Natomiast od roku 2001 obchodzny jest przez kościół katolicki w Polsce Dzień Papieski, który przypada w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. W tym roku będzie to XXIV i obchodzony będzie 13 października jego hasłem stały się słowa ,,Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Swego czasu uczestniczyłem w pierwszym po śmieci Jana Pawła II Dniu Papieskim w Katedrze Polowej WP.

Jak zostałem laureatem

W maju 2005 r. zgłosiłem chęć przystąpienia do zorganizowanego już po śmierci Jana Pawła II ( 2 kwietnia 2005 ) konkursu literackiego „Żołnierskie serca w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Do udziału w nim zachęcano oficerów, podoficerów, żołnierzy pracowników wojska i rodzin wojskowych a patronat nad nim objął ks. biskup polowy WP gen. bryg. Tadeusz Płoski. Zasady konkursu byłu proste: praca konkursowa mogła być poetycka (budowa wiersza dowolna) lub miały to być wspomnienia. Termin składania prac wyznaczono w rocznicę urodzin Jana Pawła II 18 maja 2005 r. Ogłoszenie wyników miało nastąpić w lipcu na łamach organu ordynariatu polowego Nasza Służba ,w tym samym w którym wcześniej powiadomiono o organizacji konkursu. Ponieważ miałem już napisane rymowanki wspomnieniowe wysłałem je jako moje zgłoszenie konkursowe. Były to trzy utwory związane z okresem mojej służby w 7 i potem 2 batalionie saperów w Stargardzie Szczecińskim. w których opowiadałem o pewnych epizodach z przeszłości tj o pierwszej wizycie Jana Pawła II gdy byliśmy pilnowani w akademikach, o pracach gospodarczych w 1987 w szkole oficerskiej w Zegrzu , gdzie przetrzymywano i pilnowano nas w barakach byśmy nie pojechali do witającej Papieża Warszawy oraz o spotkaniu wojska w Zegrzu Pomorskim. Po pewnym czasie otrzymałem wiadomosć ,że zostałem laureatem w kategorii żołnierzy zawodowych.

Nim nastąpiły uroczystości

O uhonorowaniu wyróżnionych powiadomiono mnie stosownym pismem miało to być częścią inauguracji w dniu 15 października 2005 r. w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego V Dnia Papieskiegoktórego hasłem było „Jan Paweł II – Orędownik Prawdy” . Wyróżnione utwory zostały zamieszczone na stronie internetowej Ordynariatu Polowego WP w odnośniku „Konkurs Papieski”. Jak napisano w prasie do udziału we Mszy Św. i w wieczorze poezji zostali zaproszeni żołnierze Garnizonu Warszawa i wszyscy chętni. Do Katedry Polowej przyszedłem znacznie wcześniej, było w niej kilka osób , osobiście spodziewałem się, że będą tu wyżsi rangą wojskowi i przedstawiciele władz wojskowych co powodowało, że byłem lekko zestresowany. Czas mijał swiątynia zapełniała się ale nadal wiernych było mało. W końcu pod Katedrę Polową podjechały samochody i rychło swiątynia zapełniła się żołnierzami ZSW z jednej z warszawskich jednostek wojskowych i oni faktycznie zrobili frekwencję. Ostatecznie pomijając oficerów stanu duchownego, którzy w tyn czasie robili napoleońskie kariery byłem jako major najstarszy stopniem spośród  uczestników tej uroczystości. Był to czas gdy na innych uroczystościach w tej Katedrze biało było od wężyków generalskich

Wieczór słowno - poetycki

Uroczystosci rozpoczęto się o g.18.00 Mszą Sw. koncelebrowaną , której przewodniczył i homilię wygłosił patron konkursu Ks.Biskup Polowy WP. Zgromadzeni w Katedrze Polowejj uczestnicy uroczystości wsród których byli kapelani, alumni seminarium wojskowego oraz laureaci i my uczestnicy Konkursu Papieskiego oraz Warszawiacy , modlili się także w intencji szybkiej beatyfikacji Jana Pawła II. Natępnie w Katedrze zapanował półmrok, na wystawionym przed ołtarzem tronie na którym Jan Paweł II siedział podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r., klerycy połozyli bukiet kwiatów. Następnie wierni usłyszeli z głośnika płynace słowa Papieża skierowane do żołnierzy połączone z prezentacją zdjęć z kolejnych papieskich pielgrzymek do Polski. Podczas części słowno – muzycznej Ks.Biskup Polowy wręczał wyróżnienia uczestnikom konkursu .Prace konkursowe 17 laureatów recytowali lub czytali : Anna Celmer-Falkiewicz, Paulina Kamińska, Gabrysia Wodzińska ( 11 lat ) , oraz klerycy z Diecezji Wojskowej. Prezentacje utworów uświetnił Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. który kolejnymi zwrotkami „Barki” je przeplatał.

Zamiast zakończenia

Po oficjalnych uroczystościach, obdarowani prezentami przez Ks.Biskupa Polowego , otrzymaliśmy zaskakujący upominek było to książkowe wydanie naszych prac . Ukazało się pod tytułem Żołnierskie serca w hołdzie Janowi Pawłowi II : wiersze i wspomnienia oficerów, podoficerów, żołnierzy, pracowników wojska i rodzin wojskowych / red. Paweł Piontek : Warszawa Wydawnictwo Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego 2005. Podczas poczęstunku – kolacji na który nas zaproszono ks. bp.gen.bryg. Tadeusz Płoski podpisywał książki i rozdawał obrazki z wizerunkiem Matki Bożej. Udzieliłem też krótkiej wypowiedzi do Nasej Słuzby : „Myślę, że za Mało mówimy o tym skomplikowanym okresie służby wojskowej w czasach PRL. Mam wrażenie, że nie chce się o tym dziś mówić w wojsku, bo przecież był to czas, kiedy ludzie wykazywali się odwagą, ale często się po prostu świnili. Szczególnie wstydliwa karta dotyczy spraw związanych z praktykowaniem wiary w tamtych latach…” ( Nasza Służba Rok XIV nr 18 (302). 3 kwietnia 2008 r. miałem zaszczyt gościć Ks. Biskupa Polowego w Skladzie Drawno co zostało swego czasu opisane w Kawalierze. Dwa lata później 10 kwietnia 2010 r. Biskup Polowy zginął w służbie ojczyznie w katstrofie smoleńskiej. 16 kwietnia 2010 r. w Dzień Sapera nasze koło saperskie z Drawna oddało ks. bp. gen. broni Tadeuszowi Płoskiemu i Jego sekretarzowi ks.płk. Janowi Osinskiemu ( był też w 2008 r. w Drawnie ) hołd przy wystawionych ich trumach w Katedrze Polowej WP

                              Wspominał Andrzej Szutowicz