Rocznica w Święto Św. Mikołaja z Barii

 

sw mikołaj z bari

W dniu 22 Maja obchodzone jest święto PRZENIESIENIA RELIKWI ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA Z MIRY DO BARI , które w swej wymowie jest  symbolem ratowania świętości przed barbarzyństwem. Obchodzone jest bardzo uroczyście i radośnie.  W tym roku laureat statuetki BAZUNY Fundacji Naji Goche  proboszcz parafii pw Świętych Apostołw Piotra I Pawła w Stargardzie, ks.prot. ppor. mgr Jarosław Biryłko mikołajowe świętowanie zorganizował w cerkwi filialnej pw.św. Mikołaja w Dolicach gm.Dobrzany. 

22 maja 1943 r moi dziadkowie i inni członkowie rodziny pojechali do cerkwi w Dratowie. W rodzimych Kolechowicach została siostra mojej babci Helena Chocyk. W ten  wydawałoby się spokojny dzień przyjechali Niemcy. Wywlekli Ją z domu i zawieźli  do Rudki Kijańskiej. Tam już czekali  uzbrojeni w kije synowie kolonistów niemieckich z HJ. Po wyciągnięciu kobiety z samochodu zaczęli Ją nimi okładać. Gdy skatowana drżała w przedśmiertnych konwulsjach dobił Ją strzałem z pistoletu " litościwy" dorosły Niemiec.Tak to 80 lat temu rozpoczęło się pasmo rodzinnych nieszczęść,które pochłonęło licznych bliższych I dalszych krewnych w tym moich dziadków i pradziadków. Zginęli także mąż i syn Heleny Chocyk. przeżyła córka Nina,dziś mieszka w bombardowanym Kijowie.

Zdj. Ks.prot. Jarosław Biryłko, LAUREAT nagrody FNG z Borwego Młyna.
Nota wspomnieniowa : Andrzej Szutowicz SSP koło nr 21 Drawno
Redakcja: Krzysztof Myszka.

img049

 

 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Wiersze z Kanady!

Shoutbox

Uwaga silny wiatr!!! - Fri 17 Feb - 12:22

Ważność (cz. urz.): od godz. 20:00 dnia 17.02.2023 do godz. 13:00 dnia 18.02.2023 Zjawisko/stopień zagrożenia: silny wiatr/2 Prognozuje się wiatr o prędkości nawet do 100kmh

Witamy w Shoutbox. - Tue 14 Feb - 13:00

Tutaj będą się pojawiać wszelkie pilne komunikaty!!!

Cancel

Logowanie