Borowy Młyn

 

Borowy Młyn – wieś w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica. Położona w regionie Kaszub zwanym Gochami. Wieś przeszła do historii zmagań o sprawiedliwą granicą polsko -  niemiecką. W dniu  16 lutego 1920 r. miejscowi Kaszubi  zbuntowali się przeciw projektowi wersalskiemu granicy i zorganizowaną manifestacją religijną zatrzymali jej tyczenie , nie obyło się bez poturbowań palikami granicznymi. Były także strzały ostrzegawcze.  Ostatecznie granicę skorygowano na korzyść Polski. Dziś ciąg tamtych wydarzeń  nosi  nazwę  „wojny palikowej”. Dla ich upamiętnienia  co roku w lutym odbywają się na stanicy patriotycznej  zlokalizowanej przy drodze  , której  budowę nadzorował ongiś  premier gen. Felicjan Składkowski uroczystości religijno – patriotyczne. Stanica  pełni rolę kaplicy przydrożnej,  przypomina nie tylko bohaterów wydarzeń 1920 r. ale także ofiary represji hitlerowskich w latach 1939-1945 r.. W 2020 roku patronat nad  rocznicowymi uroczystościami sprawował Pan Prezydent RP Andrzej Duda.   Już niemal od 20 lat w kolejnych obchodach  „wojny palikowej” uczestniczą przedstawiciele  koła 21 SSP z Drawna. Borowy Młyn poprzez znajdujący się tu  grób poległych podczas rozminowania żołnierzy  jest także miejscem pamięci saperskiej. Mogiła znajduje się przy kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Jana Pawła II.  Jest to miejsce szczególne, gdyż świątynia  ta została wybudowana  w latach 1914 – 1916 i jest swoistą pamiątką Wielkiej Wojny. Według legendy kościół  budowały pod bacznym okiem  ks. prob. Bernarda Gończa  miejscowe  kobiety, gdyż  mężczyźni ( ojcowie, mężowie, bracia, i inni )  walczyli  za „cesarza Wilusia” ( popularna nazwa na Kaszubach )  na frontach całej Europy. Gdy wrócili musieli stoczyć batalię o granice a później w obronie zagrożonej bolszewickim najazdem  Polski. 25 lipca 1939 r. Borowy Młyn  odwiedził  niespodzianie ówczesny wojewoda pomorski Władysław Raczkiewicz (były marszałek senatu i minister spraw wewnętrznych ), ślad jego wizyty pozostał w Kronice Szkoły w Borowym Młynie. Kilka tygodni później 30 września 1939 r. w dalekiej Francji wojewoda Raczkiewicz stał się Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Pięć lat później gdy ucichły działa zaczęto liczyć straty. Ostatecznie okazało się, że wojenna i represyjna danina krwi miejscowej ludności objęła ok 94 jej mieszkańców.

Borowy Młyn

Strażnica Patriotyczna nad Jeziorem Gwiazda

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Imieniny

Wiadomości z regionu

  • Jak cię widzą, tak cię piszą. Osoby, które znalazły się w naszej galerii zdjęć, najwyraźniej nie słyszały o tym przysłowiu. Skarpety w sandałach, przezroczyste legginsy, a pod nimi stringi, wylewające się "boczki" z przyciasnych spodni... to tylko niektóre z przykładów.
  • W tym roku średni wydatek na wyprawkę szkolną dla jednego ucznia wyniesie 347 zł – tak wynika z cyklicznego badania Barometr Providenta. Rodzice twierdzą, że najwięcej wydadzą na podręczniki (w przypadku uczniów szkół średnich), ubrania i urządzenia elektroniczne. Ile trzeba zapłacić za konkretne przybory szkolne? Najtańszy 16-kartkowy zeszyt w promocji kupimy w jednym z dyskontów już za około złotówkę. Cena grubszych zeszytów dobrej jakości, z limitowanych serii, jest już wyższa. Za najdroższe tego typu produkty trzeba zapłacić kilkanaście złotych. Co ciekawe, zeszyt z czasów PRL kosztuje w sieci 30 zł.
  • W nocy z 11 na 12 sierpnia mija pięć lat od nawałnicy, która odebrała życie sześciu osobom, w tym dwóm harcerkom przebywającym na obozie w osadzie Suszek nieopodal Rytla. Wiatr zniszczył ogromne połacie lasów. Tylko na Pomorzu w nadleśnictwach Rytel i Lipusz, z powierzchni ziemi zniknęły drzewa na powierzchni prawie 10 tys. hektarów. To tyle, ile zajęłoby 14 005 boisk piłkarskich o wielkości tego znajdującego się na Polsat Plus Arenie w Gdańsku. Jak dzisiaj, pięć lat po nawałnicy, wyglądają tereny nieopodal Rytla?

Komisariat SG Brzeźno

Wyślij Widokówkę

koperta

logo eop 210