Rekowo

Rekowo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Rekòwò; niem. Reckow) – wieś kaszubska w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów. na Pojezierzu Bytowskim, w regionie Kaszub zwanym Gochami, przy trasie drogi wojewódzkiej nr 212 i nad wschodnim brzegiem jeziora Wiejskiego. W kierunku zachodnim znajduje się wzniesienie Siemierzycka Góra (256 Pierwsza pisemna zmiankan.p.m.). W okolicy znajduje się kilka malowniczych jezior, w tym Połczyca (Płocicz), Boruja Duża, Boruja Mała. Wieś jest siedzibą sołectwa Rekowo w którego skład wchodzą także Bory, Brynki Rekowskie i Pustkowie Rekowskie (wyludnione i opuszczone). Wieś jest również placówką Ochotniczej Straży Pożarnej. W latach 1975–1998 wieś położona była w województwie słupskim.

Fot. Janina Czapiewska

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone

 

 

Imieniny

Wiadomości z regionu

  • Jak cię widzą, tak cię piszą. Osoby, które znalazły się w naszej galerii zdjęć, najwyraźniej nie słyszały o tym przysłowiu. Skarpety w sandałach, przezroczyste legginsy, a pod nimi stringi, wylewające się "boczki" z przyciasnych spodni... to tylko niektóre z przykładów.
  • W tym roku średni wydatek na wyprawkę szkolną dla jednego ucznia wyniesie 347 zł – tak wynika z cyklicznego badania Barometr Providenta. Rodzice twierdzą, że najwięcej wydadzą na podręczniki (w przypadku uczniów szkół średnich), ubrania i urządzenia elektroniczne. Ile trzeba zapłacić za konkretne przybory szkolne? Najtańszy 16-kartkowy zeszyt w promocji kupimy w jednym z dyskontów już za około złotówkę. Cena grubszych zeszytów dobrej jakości, z limitowanych serii, jest już wyższa. Za najdroższe tego typu produkty trzeba zapłacić kilkanaście złotych. Co ciekawe, zeszyt z czasów PRL kosztuje w sieci 30 zł.
  • W nocy z 11 na 12 sierpnia mija pięć lat od nawałnicy, która odebrała życie sześciu osobom, w tym dwóm harcerkom przebywającym na obozie w osadzie Suszek nieopodal Rytla. Wiatr zniszczył ogromne połacie lasów. Tylko na Pomorzu w nadleśnictwach Rytel i Lipusz, z powierzchni ziemi zniknęły drzewa na powierzchni prawie 10 tys. hektarów. To tyle, ile zajęłoby 14 005 boisk piłkarskich o wielkości tego znajdującego się na Polsat Plus Arenie w Gdańsku. Jak dzisiaj, pięć lat po nawałnicy, wyglądają tereny nieopodal Rytla?

Komisariat SG Brzeźno

Wyślij Widokówkę

koperta

logo eop 210