Uwaga! Termin składania e -wniosków przedłużony do 31 maja!

Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi informuje że termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz obszarowych z PROW 2014-2020 za rok 2019 został przedłużony do 31 maja br. Warto też pamiętać, że jeśli dana osoba złoży wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich obszarowych w terminie do 31 maja może liczyć na otrzymanie ich w pełnej wysokości. ARiMR również prosi, aby ze składaniem wniosków nie czekać do ostatniej chwili.

Co zrobić, gdy napotkamy na swojej drodze żmiję?

W ostatnim czasie w naszym powiecie mieszkanka w gm. Parchowo na swojej posesji natknęła się na żmiję zygzakowatą.

Co zrobić, gdy napotkamy na swojej drodze żmiję?
- Najważniejsze żeby żmii nie drażnić i podchodzić do niej obojętnie,

Pierwsza pomoc

Jeśli zdarzy się, że żmija mimo wszystko nas ukąsi, nie jest to powód do paniki. Mimo że jej jad zawiera ponad 20 substancji, nie powinien wyrządzić dużej szkody dorosłemu zdrowemu człowiekowi – pod warunkiem, że natychmiast zostanie mu udzielona pomoc.

Zwykle w miejscu ukąszenia pojawia się stan zapalny, a więc obrzęk, ból i zaczerwienienie. Jeśli toksyna z jadu dostanie się do krwi, to dochodzą kolejne objawy: duszności, zawroty głowy, przyspieszenie rytmu serca, czasem utrata przytomności. W żadnym wypadku nie należy tego bagatelizować. Trzeba wezwać karetkę i udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy: unieruchomić poszkodowaną kończynę, podnieść ją lekko do góry i przyłożyć w miejsce ukąszenia zimny okład.

Źródło:

https://www.fakt.pl/kobieta/dobre-rady/co-zrobic-gdy-spotkamy-zmije-pierwsza-pomoc-po-ukaszeniu-zmii/ml0b8bv

https://gp24.pl/powiat-bytowski-zmije-przy-domu-nie-draznij-nie-zabijaj-gdy-stwarzaja-zagrozenie-wezwij-straz-pozarna/ar/c1-14095145

Imieniny

Kalendarz

Wiadomości z regionu

  • Plaże nudystów w Polsce mają się świetnie. Gdzie są? Praktycznie w każdym regionie kraju znajdziesz plażę nudystów, gdzie możesz swobodnie opalać się nago. Golasy jednak największy wybór mają nad morzem. Przygotowaliśmy listę TOP 10 plaż nudystów w Polsce wraz z mapą, jak dojechać na plażę.
  • Przebojowa Majówka w Stężycy 2019 gościła nie tylko gwizdy muzyki disco polo, które osiągnęły w roku 2018 największy sukces komercyjny i nagrały hitowe przeboje. Po raz pierwszy na scenie stanął również zespół Czarne Koszule z gminy Stężyca, śpiewając po kaszubsku piosenkę "To jest nasza ziemia". Fantastyczne przeżycie dla publiczności, zwłaszcza tej z dalszych rejonów Polski.
  • Po raz drugi w Kartuzach odbyła się Kaszubska Majówka Pomorskich Przedsiębiorców. Zainicjowana w 2004 roku przez śp. Daniela Czapiewskiego impreza od lat jest okazją do spotkań biznesmenów i samorządowców z całego Pomorza, a także uhonorowania tych najbardziej zasłużonych - Ambasadorów Kaszub.

Odwiedziny

Dzisiaj Dzisiaj 3
Wczoraj Wczoraj 21
W tygodniu W tygodniu 65
W miesiącu W miesiącu 984
Razem Razem 3888

Aktualne notowania